Hogyan növeljük a magyar települések energiabiztonságát? II.
Az Egyensúly Intézet szakpolitikai javaslatai az önkormányzatok válságállóságának erősítéséről
2022 végére a magyarországi települések párját ritkító válsággal szembesültek. Az energiaárak tartós növekedése, az orosz agresszió nyomán keletkezett nemzetközi piaci bizonytalanságok, valamint az elhúzódó infláció hatására a hazai önkormányzatokra egyik hónapról a másikra kezelhetetlennek tűnő plusz költségek nehezedtek, amelyek miatt nemcsak a költségvetésük, hanem a felelősségi körükbe tartozó legalapvetőbb közszolgáltatások ellátása is veszélybe sodródott. Mivel a helyzet párthovatartozástól és világnézettől függetlenül mindenkit érintett és érint, nyilvánvalóvá vált, hogy a megoldáshoz is széles körű összefogásra, politikai részérdekektől mentes, közös szakmai munkára van szükség.
A Magyar Önkormányzatok Szövetsége, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége és a Budapesti Önkormányzatok Szövetsége kezdeményezésére Magyarország független szakpolitikai agytrösztje, az Egyensúly Intézet Nemzeti Energiaügyi Kerekasztal néven szakmai egyeztetéssorozatot hívott össze annak érdekében, hogy a legfontosabb szakmai és érdekképviseleti szervezetek, valamint a releváns piaci szereplők tudására támaszkodva közös megoldások születhessenek a közös kihívásokra. A Kerekasztal munkájának eredményeként jelent meg az az átfogó szakpolitikai javaslatcsomag, amelynek nyomán több, az önkormányzatok terheit csökkentő energetikai intézkedés is megvalósult.
Az Egyensúly Intézet a közös munkában rejlő további lehetőségeket látva úgy döntött, folytatja az együttműködést az önkormányzatokkal az energetika területén. 2023 ősze és 2024 tavasza között szerte az országban 15 helyszínre látogatott el, ahol a helyi döntéshozókkal és a környező települések vezetőivel megvitatta a legfontosabb energetikai kihívásokat. Az agytröszt egyrészt Hogyan növeljük a magyar települések válságállóságát címmel javaslatcsomagot dolgozott ki, amelyet az egyes helyszíneken megvitattak a helyi önkormányzati döntéshozókkal. Másrészt az Egyensúly Intézet kiterjedt gyakorlati tapasztalatokkal bíró külső szakértőket kért fel, hogy az egyeztetéseken konkrét megoldásokat javasoljanak az önkormányzatoknak az energiafelhasználás csökkentésére és a fosszilis energiahordozókról való leválásra.
Az Egyensúly Intézet célja, hogy olyan konkrét, kézzelfogható szakpolitikai javaslatokkal segítse az önkormányzatokat a válsághoz kapcsolódó legsürgetőbb problémák kezelésében, amelyek alapján a települések érdemben elmozdulhatnak a hosszú távú válságállóság irányába.
Az alábbiakban a fél éven át tartó konzultációk során felmerült megoldási javaslatok olvashatók, amelyek egytől egyig a valós életből származó, számos önkormányzatot érintő gyakorlati problémákra reflektálnak. A 15 vidéki helyszínen több mint 70 település képviseltette magát, és összesen több mint 150 önkormányzati döntéshozóval volt alkalmunk konzultálni. Az érintett települések sokszínűségének és a feldolgozott tapasztalatok széles körének köszönhetően az alábbi javaslatok számos további önkormányzatot segíthetnek az előrelépésben az energiaválság kezelése és a zöld átállás terén.