Skip to main content

A következő évtizedekben világszerte növekedni fog a megfelelő mennyiségű és minőségű víz jelentősége. A vízbiztonság, a tiszta ivóvízhez való hozzáférés, a víz mint a mezőgazdaság, az ipar, a kereskedelem vagy a turizmus számára kulcsfontosságú erőforrás kiszámítható elérhetősége egyre kevésbé lesz magától értetődő adottság.

Hazánk a közkeletű vélekedéssel szemben nem víznagyhatalom, hanem vízhiányos ország. A magyar felszíni vízvagyon 94 százalékban külföldről érkező folyóvizekből származik. Az egy főre jutó, az ország területén képződő vízkészlet alapján hazánk globálisan csupán a 164., az EU 27 tagállama közül pedig az utolsó előtti helyen áll. Ez komoly kockázatokkal jár: a hazánkon átfolyó vizek mennyisége és minősége olyan, a határainkon kívüli hatásoknak van kitéve, amelyekre nincs befolyásunk.

A klímaváltozás tovább fokozza a kitettségünket: a szélsőséges időjárási események egyszerre eredményeznek az időszakos vízbőségből fakadó káreseményeket és a vízhiány okozta aszályokat. Ehhez társul a víz átgondolatlan, rendkívül pazarló felhasználása: a mezőgazdasági területeken és városainkban minél hamarabb meg akarunk szabadulni a lezúduló csapadéktól, nem gondolva a vízhiányos időszak szükségleteire vagy a megtartott víznek a helyben lakók életminőségére tett pozitív hatásaira. Eközben úgy éljük fel felszín alatti vízvagyonunkat, hogy nem gondoskodunk annak megújulásáról. Így mi magunk alakítunk ki súlyos kockázatokat az ivóvízbiztonság, a mezőgazdaság, a turizmus, a kereskedelem, a városok élhetősége, mindenekelőtt pedig a magyar emberek életminősége szempontjából.

Ehhez képest a fenntartható vízbiztonság hosszú távú megteremtésének fontossága ma nem jelenik meg kellő súllyal a hazai közéleti vitákban. Nem maradt időnk a tétlenségre. Ahelyett, hogy beletörődünk a kitettségünkbe és egyedül az elkerülhető károk enyhítésére koncentrálunk, érdemes a hosszú távú vízbiztonság megteremtéséből származó versenyelőny megalapozásán dolgoznunk. Ennek érdekében viszont mielőbbi beavatkozásra van szükség.

Az Egyensúly Intézet szakpolitikai javaslatcsomagja olyan konkrét lépéseket kínál, amelyekkel Magyarország valóban vízben gazdag országgá válhat.

A teljes szakpolitikai javaslatcsomag IDE KATTINTVA elérhető.