Zombivállalatok hátráltatják a gazdasági fejlődést
Kövér és lassú a világgazdaság
A gazdasági válság okozta visszaesést követően, szinte pontosan tíz évvel ezelőtt indult ismét növekedésnek az Amerikai Egyesült Államok gazdasága. Ez a tízéves korszak rekordnak számít, ugyanis amióta mérik, soha nem volt ilyen hosszú folyamatosan gyarapodó időszaka az ország gazdaságának. De ez nem csak az USA-ra igaz: a világgazdaság szintén közel tíz éve folyamatosan növekszik – igaz, egyik sem kimagaslóan magas mértékben. A neves közgazdász, Ruchir Sharma arról ír a The Times Of India hasábjain megjelent cikkében, hogy a jelenlegi körülmények mellett miért nem fenntartható hosszú távon ez a gazdasági fejlődés.
Először is fontos tudni, hogy a 2008-ban kirobbant gazdasági világválsággal szemben a nemzeti bankok alacsony kamatokkal és a pénzkibocsátás növelésével próbálták megvédeni az országok gazdaságait. Az alacsony kamatok révén a befektetéseket igyekezték ösztönözni, ami az eredeti szándékok szerint a termelékenység növelését és ezáltal a gazdasági növekedés beindítását eredményezte volna. A szerző szerint azonban a termelékenység helyett elsősorban az óriásvállalatoknövekedtek. Ez a monetáris politika ahhoz vezetett, hogy az óriásvállalatok még inkább vezető helyzetbe kerültek a piacon: jelenleg az Egyesült Államokban és Európában a főbb üzleti szektorok 65%-át jellemzően három nagyvállalat dominálja, ám ugyanez az arány 2008 előtt még csak 40% volt.
A nagyvállalatok megerősödésének számos kedvezőtlen gazdasági és társadalmi hatása van. Nagyobb piaci befolyásuk mindenekelőtt csökkenti a versenyt a szereplők között, ráadásul az innovatív startupoknak is sokkal nehezebbé vált kitörniük. Emellett számos óriásvállalat „zombivá” változik: vagyis nem termelnek elég profitot az általuk felvett kölcsönök kamatainak a törlesztéséhez, így csak további kölcsönökkel tudnak életben maradni. A fejlett gazdaságokban a vállalatok 12%-a tekinthető ilyen zombivállalatnak, ugyanez az arány az USA-ban 16%. A nagyvállalatok megerősödése ráadásul a társadalmi egyenlőtlenségeket is növeli, ami további dühöt szül az emberekben.
A szerző szerint ezek a zombivállalatok lassúvá és kövérré teszik a világgazdaságot, hiszen az óriásvállalati dominancia mellett csökkentik a termelékenységet és lassítják a gazdasági fellendülést. Ráadásul hiába tekinthető minden negatívuma ellenére legalább stabilnak ez az állapot: a válság óta alkalmazott monetáris eszközök nem képesek fenntartani ilyen mértékű növekedést, ez pedig még súlyosabb károkat okozhat a jövőben. Miután a kormányokéhoz hasonlóan a nagyvállalatok eladósodottsága is tovább növekszik, ha valamiért ismét megtörne a piaci bizalom, és a cégeknek megint csak szükségük lenne állami segítségre, nem biztos, hogy a szintén eladósodott nemzeti kormányok tudnak majd segíteni nekik.

Világtrend – új eszmék, új kihívások, új megoldások.
Az Egyensúly Intézet
szemléje a világsajtó legérdekesebb híreiből,
az innováció, a gazdaság és a nemzetközi politika legfontosabb hosszú távú trendjeiről. Hogy
a médiazaj ne nyomja el az igazán fontos híreket.
ajánló
Megjelent az Egyensúly Intézet levegőtisztaságról szóló szakpolitikai anyaga
„Hogyan mentsük meg 13 ezer magyar életét?” Ezzel a kérdéssel indul az Egyensúly Intézet első...
Tovább erősödik az Egyensúly Intézet
Egyensúly Csoport néven cégcsoportként folytatja működését az Egyensúly Intézet, a Future Forum...
Megjelent az Egyensúly Intézet Megatrend Indexe
Több mint egy éves kutatómunka eredményeként elkészült a „Megatrend Index”.A Megatrend Index...
E-könyvben is kapható a Magyarország 2030
Már nem csak nyomtatott példányban elérhető a Magyarország 2030 kötet. Már e-könyvben is kapható...
Sedláček és Szvetelszky adott elő az Egyensúly Intézet konferenciáján
Az Egyensúly Intézet Future Forum Danubia rendezvénysorozatának második szakmai beszélgetését...
Fukuyama és Stumpf az Egyensúly Intézet első konferenciáján
Az Egyensúly Intézet 2020. október 13-án Francis Fukuyama-t, a Stanford Egyetem professzorát és...