Véget ér a kínai sikertörténet?
Súlyos károkat okozott a kereskedelmi háború
Kína gazdasági növekedésének lassulása ma már ténykérdésnek tekinthető. Az ország 1992 óta nem volt ilyen rossz növekedési pályán – írja a Nikkei Asian Review. Ázsia legerősebb gazdasága az idei harmadik negyedévben mindössze 6 százalékos, vagyis kínai mértékkel mérve rendkívül gyenge bővülést produkált. Ez a külföldi kereslet gyors csökkenéséről és az amerikaiakkal folytatott kereskedelmi háborúnak a termelésre gyakorolt tragikus hatásáról tanúskodik.
A közelmúltban legalább három olyan esemény történt, amelyek alapján arra lehet következtetni, hogy a baj még annál is nagyobb, mint amit a kínai kormány elismer. Mindenekelőtt az év első kilenc hónapjában jelentős visszaesés volt tapasztalható a kínai gazdaság olyan kulcsszektorainak profitjában, mint az autóipar, a kiskereskedelem vagy az ingatlanfejlesztés – csupa olyan területen, amelyek a kereskedelmi háború első számú célpontjainak tekinthetők. A második jel, hogy az eddig jobbára passzívnak mutatkozó kínai jegybank a harmadik negyedéves GDP-adatok nyilvánosságra kerülését követően hirtelen cselekedni kezdett: öt bázisponttal csökkentette az egyéves lejáratú hitelek kamatrátáját, és a szakértők a közeljövőben további enyhítésekre számítanak. Végezetül az is komoly bajra utal, hogy Hszi Csin-ping elnök egyre nagyobb hajlandóságot mutat az Amerikával való kiegyezésre. Miközben a korábbi hónapokban számos jel mutatott arra, hogy a kereskedelmi háború enyhítésének akadálya épp a kínaiak hajthatatlansága, két hete megváltozott a helyzet: november 7-én a felek bejelentették, hogy elkezdik leépíteni az egymás termékeire korábban bevezetett megemelt vámokat.
Ez még nagyon távol áll a kínai-amerikai kapcsolatok teljes rendezésétől, de nagyon sokat segíthet a kínai gazdaságon. Ha sikerülne „fegyverszünetet” elérni a kereskedelmi háborúban, az csökkentené a kínai exportra nehezedő nyomást, ami által lehetségessé válna, hogy a növekedés szintje 6 százalék felett maradjon. Ebben az esetben az ázsiai nagyhatalomnak jó esélye lenne arra, hogy egyértelmű dominanciát vívjon ki az automatizációban, a biotechnológiában, az önvezető autók gyártásában vagy éppen a megújuló energiák terén. Ma azonban egy ilyen végeredmény egyáltalán nem tűnik biztosnak – már csak Trump elnök következetlen és kiszámíthatatlan geopolitikai stratégiája miatt sem.

Világtrend – új eszmék, új kihívások, új megoldások.
Az Egyensúly Intézet
szemléje a világsajtó legérdekesebb híreiből,
az innováció, a gazdaság és a nemzetközi politika legfontosabb hosszú távú trendjeiről. Hogy
a médiazaj ne nyomja el az igazán fontos híreket.
ajánló
Megjelent az Egyensúly Intézet levegőtisztaságról szóló szakpolitikai anyaga
„Hogyan mentsük meg 13 ezer magyar életét?” Ezzel a kérdéssel indul az Egyensúly Intézet első...
Tovább erősödik az Egyensúly Intézet
Egyensúly Csoport néven cégcsoportként folytatja működését az Egyensúly Intézet, a Future Forum...
Megjelent az Egyensúly Intézet Megatrend Indexe
Több mint egy éves kutatómunka eredményeként elkészült a „Megatrend Index”. A Megatrend Index...
E-könyvben is kapható a Magyarország 2030
Már nem csak nyomtatott példányban elérhető a Magyarország 2030 kötet. Már e-könyvben is kapható...
Sedláček és Szvetelszky adott elő az Egyensúly Intézet konferenciáján
Az Egyensúly Intézet Future Forum Danubia rendezvénysorozatának második szakmai beszélgetését...
Fukuyama és Stumpf az Egyensúly Intézet első konferenciáján
Az Egyensúly Intézet 2020. október 13-án Francis Fukuyama-t, a Stanford Egyetem professzorát és...