Összefogással digitális nagyhatalommá válhat a régió
Ez Közép-Európa nagy esélye
A közép-európai államok csak akkor lesznek képesek maximálisan kihasználni a digitális átállásban rejlő potenciált, ha szorosan együttműködnek egymással – írja az Emerging Europe. A McKinsey tanácsadó cég által készített tanulmány szerint a szóban forgó országok gazdaságát hajtó erők – a hagyományos ipari beruházások és az export, az olcsó munkaerő és az EU-s támogatások – növekedési tartalékai harminc évvel a rendszerváltás után kimerülőben vannak. Ugyanakkor a közép-európai régió a digitális piacon keresztül akár plusz 200 milliárd euróval is növelheti a GDP-jét 2025-re, ami majdnem akkora, mint Portugália teljes gazdasága volt 2017-ben.
Ennek az ambiciózus vállalásnak a teljesítéséhez mind a vállalati, mind az állami szektor elkötelezettségére szükség van. A cégeknek mindenekelőtt át kell venniük a legújabb digitális megoldásokat, hogy növeljék a termelékenységüket és javítsák pénzügyi mérlegüket. Az új technológiáknak köszönhetően ugyanakkor új ügyfeleket is elérhetnek, valamint a regionális és globális piacon egyaránt terjeszkedhetnek.
Az államnak elsősorban a vállalatokat és az egyéneket érintő folyamatok, illetve szolgálatások terén kell kiterjesztenie a legújabb digitális technológiákat. Emellett azonban az állampolgárok részvételére is szükség van, ugyanis az élethosszig tartó tanulásnak köszönhetően jobban alkalmazkodhatnak a gyorsan fejlődő munkaerőpiachoz. A politika döntéshozók elsődleges feladata az, hogy elősegítsék a technológiai átállást: például a startupok, valamint az innovatív vállalatok üzleti környezetének és lehetőségeinek fejlesztésével. Ehhez fontos eszköz lehet például regulatory sandboxok, azaz pénzügyi tesztkörnyezetek létrehozása, vagy olyan kormányzati intézkedések, amelyek a munkavállalók átképzését célozzák.
A tanulmány kiemeli, hogy a régió országainak együttműködését kifejezetten elősegítené, ha egységesítenék és egymás számára hozzáférhetővé tennék az állami adatbázisokat, valamint határokon átívelő infrastruktúra-fejlesztéseket kezdeményeznének – például az üvegszálas optikai hálózatok vagy az 5G technológia terén. Ezenfelül mindegyik országnak egy bizonyos területre kellene specializálódnia, továbbá megosztaniuk egymással a tudásukat.
A szerző szerint harminc évvel a kelet-európai rendszerváltások és tizenöt évvel a régió uniós csatlakozása után a térség most a negyedik ipari forradalmat kihasználva juthat még közelebb Nyugat-Európához. Erre azonban csak akkor kerülhet sor, ha azonnal kidolgozzák a digitális stratégiáikat. 2030-ig közel 21 millió munkahely szűnhet meg az érintett országokban; de ha a felszabaduló munkaerőt sikerülne előzetesen felkészíteni az átalakulásra, a digitális technológia lehet a régió növekedésének a motorja a következő évtizedekben.

Világtrend – új eszmék, új kihívások, új megoldások.
Az Egyensúly Intézet
szemléje a világsajtó legérdekesebb híreiből,
az innováció, a gazdaság és a nemzetközi politika legfontosabb hosszú távú trendjeiről. Hogy
a médiazaj ne nyomja el az igazán fontos híreket.
ajánló
Megjelent az Egyensúly Intézet levegőtisztaságról szóló szakpolitikai anyaga
„Hogyan mentsük meg 13 ezer magyar életét?” Ezzel a kérdéssel indul az Egyensúly Intézet első...
Tovább erősödik az Egyensúly Intézet
Egyensúly Csoport néven cégcsoportként folytatja működését az Egyensúly Intézet, a Future Forum...
Megjelent az Egyensúly Intézet Megatrend Indexe
Több mint egy éves kutatómunka eredményeként elkészült a „Megatrend Index”.A Megatrend Index...
E-könyvben is kapható a Magyarország 2030
Már nem csak nyomtatott példányban elérhető a Magyarország 2030 kötet. Már e-könyvben is kapható...
Sedláček és Szvetelszky adott elő az Egyensúly Intézet konferenciáján
Az Egyensúly Intézet Future Forum Danubia rendezvénysorozatának második szakmai beszélgetését...
Fukuyama és Stumpf az Egyensúly Intézet első konferenciáján
Az Egyensúly Intézet 2020. október 13-án Francis Fukuyama-t, a Stanford Egyetem professzorát és...