Évek óta stagnál a beoltott emberek aránya
Az ENSZ arra figyelmeztet, hogy katasztrófa is lehet
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és az ENSZ Gyermekalapja (UNICEF) legfrissebb jelentése szerint 2018-ban 19,4 millió gyermek nem kapta meg a sok esetben életet mentő oltásokat. 2017-ben még valamivel kevesebben, 18,7 millióan maradtak oltások nélkül – írja az Al-Jazeera.
Tovább súlyosbítja a problémát, hogy a legtöbb esetben éppen a leginkább kiszolgáltatott emberek maradnak le erről az ellátásról. A fegyveres konfliktusok, a szegénység és a szociális egyenlőtlenségek által sújtott országokban a leggyakoribb, hogy nem kapják meg a Magyarországon és egyéb, gazdagabb országokban kötelező oltásokat. A kanyaró, a torokgyík, a tetanusz és a szamárköhögés védettségi szintje már 2010 óta 86 százalékon stagnál. Az ENSZ arra hívja fel a figyelmet, hogy ha nem javítunk az arányokon, a megbetegedések száma csak növekedni fog, ami humanitárius katasztrófák sorához vezethet, az oltásokkal könnyedén leküzdhető járványok formájában. A szervezet a kanyarót hozza fel példaként: 2018-ban 350 ezer ember betegedett meg, ami több mint a duplája a 2017-es adatnak.
Az arányok világszerte romlottak, a nyugati világot is ideértve. Több országban, amely eddig 90 százalék feletti vagy akörüli átoltottsággal rendelkezett, ez a szám most jelentősen visszaesett: Brazíliában például 99 százalékról 84 százalékra, a Fülöp-szigeteken pedig 87 százalékról 67 százalékra. Ezért részben az oltásellenes mozgalom felelős. Ezek a szervezetek és aktivisták terjesztik az olyan tévhiteket, amelyek szerint az oltások autizmust és egyéb gyógyíthatatlan betegségeket okoznak. Az ilyen rémhírek sok szülőt győznek meg arról, hogy ne olttassa be a gyermekét: Európában és Amerikában különösen nagy gondot okoz például a kanyaró elleni oltások számának visszaesése. Az orvostudománnyal szembeni bizalom csökkenése mellett több országban problémát jelent az egészségügyi szektor forráshiányos állapota, illetve a helyi fegyveres konfliktusok megsokasodása is.
Az oltások elmaradása az úgynevezett nyájimmunitás miatt nagyon veszélyes: minél több egyén immunis egy bizonyos betegségre a közösségen belül, annál kisebb az esélye, hogy az elterjedhet. Ebből eredően pedig az, hogy a fejletlenebb országokban kevesebben jutnak hozzá az oltásokhoz, illetve hogy a nyugati világban egyre többen nem oltatják be a gyermekeiket, azért különösen veszélyes, mert ez nemcsak a közvetlenül érintett egyéneket teheti ki életveszélynek, hanem a társadalom egészében növeli a fertőzésveszélyt.
Mindemellett azonban pozitív hír is akadt az ENSZ jelentésében: a HPV vírus (ennek a vírusnak több fajtája is méhnyakrákot okozhat) elleni oltást például több országban is hozzáadták az államilag elérhető kötelező oltások listájához. A helyzetet árnyalja azonban, hogy ezt eddig elsősorban gazdagabb országok lépték meg.

Világtrend – új eszmék, új kihívások, új megoldások.
Az Egyensúly Intézet
szemléje a világsajtó legérdekesebb híreiből,
az innováció, a gazdaság és a nemzetközi politika legfontosabb hosszú távú trendjeiről. Hogy
a médiazaj ne nyomja el az igazán fontos híreket.
ajánló
Megjelent az Egyensúly Intézet levegőtisztaságról szóló szakpolitikai anyaga
„Hogyan mentsük meg 13 ezer magyar életét?” Ezzel a kérdéssel indul az Egyensúly Intézet első...
Tovább erősödik az Egyensúly Intézet
Egyensúly Csoport néven cégcsoportként folytatja működését az Egyensúly Intézet, a Future Forum...
Megjelent az Egyensúly Intézet Megatrend Indexe
Több mint egy éves kutatómunka eredményeként elkészült a „Megatrend Index”. A Megatrend Index...
E-könyvben is kapható a Magyarország 2030
Már nem csak nyomtatott példányban elérhető a Magyarország 2030 kötet. Már e-könyvben is kapható...
Sedláček és Szvetelszky adott elő az Egyensúly Intézet konferenciáján
Az Egyensúly Intézet Future Forum Danubia rendezvénysorozatának második szakmai beszélgetését...
Fukuyama és Stumpf az Egyensúly Intézet első konferenciáján
Az Egyensúly Intézet 2020. október 13-án Francis Fukuyama-t, a Stanford Egyetem professzorát és...