A vártnál jóval lassabb a mesterséges intelligencia terjedése
A kevés szakképzett munkaerő lassítja a folyamatot.
Az elmúlt évek várakozásaival szemben a mesterséges intelligenciához (AI – Artificial Intelligence) kapcsolódó fejlesztések nem virágoznak az autógyártásban – írja a Quartz magazin. Bár a képzett AI-szakemberek száma évről évre jelentősen növekszik, ez mégsem elegendő az ipari kereslet kiszolgálására. A Campgemini kutatóintézet 500 autóipari vezetőt megszólaltató felmérése a többi iparágra is vonatkoztatható megállapításokat tesz a munkaerőpiac és a foglalkoztatás szerkezetének jelenlegi problémáiról, illetve jövőjének várható alakulásáról.
Az önvezető autókon mellett is az AI az autóiparban rendkívül sokoldalúan, a gyártás különböző fázisaiban – dizájn, adatgyűjtés és -elemzés – hasznosítható technológia, nem meglepő tehát a jelenséget övező óriási érdeklődés. A két évvel ezelőtti trendekből arra lehetett következtetni, hogy az autócégek mára sokkal előrébb fognak tartani a mesterséges intelligencia felhasználásában. A Campgemini jelentéséből azonban kiderül, hogy a vizsgált vállalatok mindössze 26%-a futtat AI-tesztprogramokat a gyártás során, míg ez az arány 2017-ben még 41% volt. Ezen kívül nagyjából minden tizedik cég vezetett be valamilyen új AI fejlesztést, ami nem tekinthető jelentős előrelépésnek a két évvel ezelőtti
7%-hoz képest.
A megrekedés egyik oka a releváns szakértelemmel rendelkező tehetségek hiánya. További problémát jelent, hogy ezek a munkavállalók a széles körű lehetőségeik miatt még jobban szétszóródnak a piacon. Egy elemző például az autógyárakon kívül munkát vállalhat még startupoknál, tech- vagy tanácsadócégeknél is. A technológia fejlődés által létrehozott munkaerőigény speciális jellemzője, hogy megnő a kereslet az összetett képességekkel rendelkező szakemberek iránt. Az algoritmikus gondolkodáson kívül fontos például, hogy ezek a munkavállalók fejlett kommunikációs készségekkel is rendelkezzenek, melyek segítségével artikulálhatnak, értékelhetnek és érthetővé tehetnek egy-egy szituációt. A jelenlegi oktatási rendszerek viszont egyelőre nem tudják tartani az iramot a megnőtt kereslettel, miközben az elmúlt időszakban globálisan jelentősen nőtt a témával foglalkozó kutatók száma.

Világtrend – új eszmék, új kihívások, új megoldások.
Az Egyensúly Intézet
szemléje a világsajtó legérdekesebb híreiből,
az innováció, a gazdaság és a nemzetközi politika legfontosabb hosszú távú trendjeiről. Hogy
a médiazaj ne nyomja el az igazán fontos híreket.
ajánló
Megjelent az Egyensúly Intézet levegőtisztaságról szóló szakpolitikai anyaga
„Hogyan mentsük meg 13 ezer magyar életét?” Ezzel a kérdéssel indul az Egyensúly Intézet első...
Tovább erősödik az Egyensúly Intézet
Egyensúly Csoport néven cégcsoportként folytatja működését az Egyensúly Intézet, a Future Forum...
Megjelent az Egyensúly Intézet Megatrend Indexe
Több mint egy éves kutatómunka eredményeként elkészült a „Megatrend Index”. A Megatrend Index...
E-könyvben is kapható a Magyarország 2030
Már nem csak nyomtatott példányban elérhető a Magyarország 2030 kötet. Már e-könyvben is kapható...
Sedláček és Szvetelszky adott elő az Egyensúly Intézet konferenciáján
Az Egyensúly Intézet Future Forum Danubia rendezvénysorozatának második szakmai beszélgetését...
Fukuyama és Stumpf az Egyensúly Intézet első konferenciáján
Az Egyensúly Intézet 2020. október 13-án Francis Fukuyama-t, a Stanford Egyetem professzorát és...