A vallásszabadság helyzete Európában
Egyre inkább korlátozzák a vallásosságot Európában
A Pew Research Center kutatása szerint Európában drasztikusan növekedett a szabad vallásgyakorlatot korlátozó szabályozások mennyisége. Miközben abszolút számban mérve a közel-keleti, illetve észak-afrikai régióban van hatályban
a legtöbb ilyen jogszabály, az elmúlt évtizedben meghatározott vallási gyakorlatokat tiltó törvények és rendeletek gyarapodása már Európában volt a legintenzívebb. A kutatóintézet új tanulmányában egyének, társadalmi csoportok vagy kormányok által 2007 és 2017 között foganatosított korlátozó intézkedéseket, illetve konfliktusokat összesített jelentésében, összesen 198 országban. Ezeket az eseteket nyolc kategóriába sorolták (például: egyes vallási csoportok előnyben részesítése másokkal szemben, a vallásgyakorlás korlátozása, vallásközi feszültségek vagy erőszak kirobbanása, szervezett csoportok által elkövetett erőszak stb.), majd az egyes országokat mind a nyolc kategóriában pontozták egy 1-től 10-ig tartó skálán.
A kategóriák egyike a vallási tevékenységet korlátozó állami szabályozások száma volt: ebben a kategóriában az európai régió pontszáma tíz év alatt megduplázódott. A tanulmányban példaként hozzák fel, hogy több európai országban tiltották be adott vallási szimbólumok vagy vallásos öltözékek viselését közterületen vagy meghatározott körülmények között (például a közintézmények munkahelyein vagy azonosításra szolgáló hivatalos iratok fényképein). Így Franciaországban például 2011-ben tiltották be az arc egészét takaró ruhadarabok viselését, Katalónia több városában pedig 2010-ben lépett hatályban hasonló tilalom. Moldova több önkormányzata a nyilvános muszlim imát helyezte törvényen kívül, míg Németországban csak a zsidó és muszlim közösségek hangos tiltakozásának hatására törölték el a nem egészségügyi célú körülmetélés tilalmát.
A 2015-ös év kiemelkedik a vizsgált évtizedből, amennyiben – jórészt a migrációs válság kapcsán – 45-ből 38 európai országban regisztrálták vallási közösségek valamilyen formájú megsértését. Ilyen volt például a holland szélsőjobboldali parlamenti képviselő, Geert Wilders kampánya az európai muszlim népesség növekedése ellen. Eközben négyszeresére növekedett a vallási normákkal kapcsolatos társadalmi ellenségesség pontszáma is, és négyről ötre emelkedett azon országok száma, amelyekben egyének vagy csoportok erőszakkal fenyegetve vettek rá másokat, hogy a sajátjuktól eltérő vallási értékek mellett tegyenek hitet (Ukrajnában például 2015-ben a Jehova Tanúi közösség számos tagját fegyverrel és veréssel kényszerítették az ortodox kereszténység megvallására, míg Németországban a deportálástól való félelemre építve kényszerítettek rá több ezer menekültet a kikeresztelkedésre). Végezetül az elemzett tíz évben 21-ről 33-ra nőtt azon országok száma, amelyekben szervezett (Finnországban például neonáci) csoportok erőszakosan igyekeztek terjeszteni saját vallási nézeteiket.
A nyolc kategória közül Európa egyetlenegyben javított az elmúlt évtizedben: a vallások közötti feszültségek és erőszak mértéke összességében csökkent – igaz, e mutató vonatkozásában világszerte hasonló trendet tapasztaltak.

Világtrend – új eszmék, új kihívások, új megoldások.
Az Egyensúly Intézet
szemléje a világsajtó legérdekesebb híreiből,
az innováció, a gazdaság és a nemzetközi politika legfontosabb hosszú távú trendjeiről. Hogy
a médiazaj ne nyomja el az igazán fontos híreket.
ajánló
Megjelent az Egyensúly Intézet levegőtisztaságról szóló szakpolitikai anyaga
„Hogyan mentsük meg 13 ezer magyar életét?” Ezzel a kérdéssel indul az Egyensúly Intézet első...
Tovább erősödik az Egyensúly Intézet
Egyensúly Csoport néven cégcsoportként folytatja működését az Egyensúly Intézet, a Future Forum...
Megjelent az Egyensúly Intézet Megatrend Indexe
Több mint egy éves kutatómunka eredményeként elkészült a „Megatrend Index”.A Megatrend Index...
E-könyvben is kapható a Magyarország 2030
Már nem csak nyomtatott példányban elérhető a Magyarország 2030 kötet. Már e-könyvben is kapható...
Sedláček és Szvetelszky adott elő az Egyensúly Intézet konferenciáján
Az Egyensúly Intézet Future Forum Danubia rendezvénysorozatának második szakmai beszélgetését...
Fukuyama és Stumpf az Egyensúly Intézet első konferenciáján
Az Egyensúly Intézet 2020. október 13-án Francis Fukuyama-t, a Stanford Egyetem professzorát és...