A technológiai fejlődés hatása az egyenlőtlenségekre
Több innováció – igazságosabb társadalom
Az új technológiák nem okozói az egyenlőtlenségeknek, sőt akár megoldást is jelenthetnének rájuk – írja a The Conversation. Az utóbbi években sok szó esik a technológiai fejlődés, így az automatizáció és a mesterséges intelligencia megjelenésének társadalmi költségeiről. Az ilyen típusú innovációk eszerint munkahelyek megszűnéséhez és a munkavállalók alkupozícióinak romlásához vezetnek. Sőt, sokszor hangoztatják azt is, hogy az új technológiák nagyban hozzájárulnak a jövedelmi és vagyoni egyenlőtlenségek növekedéséhez. Ezért sokan követelik a techszektor komolyabb szabályozását, sőt az újítások terjedésének lassítását is.
Egy közelmúltbeli kutatás azonban, amely az egyenlőtlenségek növekedésének okait vizsgálta Németországban, éppenséggel arra jutott, hogy a probléma gyökere valójában épp az innováció és a vállalkozókészség hiánya. Ezért a technológiai innováció lassítása helyett arra lenne érdemes nagyobb figyelmet fordítani, hogy a második világháborút követő évtizedekhez hasonlóan a nyugati gazdaságok ismét élen járjanak az innovációban. Jó példa erre Németország esete, ahol az utóbbi években az egyenlőtlenségek az újraegyesítés óta a legmagasabb szintet érték el, annak ellenére, hogy az Egyesült Államokkal ellentétben itt a globalizáció nem járt munkahelyek külföldre való kiszervezésével, és az automatizáció is több új munkahelyet teremtett, mint ahányat megszüntetett.
Pedig a németek egyébként sokat költenek innovációra: 2000 és 2016 között az erre fordított pénzek 50 százalékkal növekedtek, és ma elérik a GDP 3 százalékát. A német innovációk azonban kevésbé hatékonyak, mindenekelőtt pedig csekélyebb a kereskedelmi értékük, mint korábban. Ebben az is szerepet játszik, hogy az innovációra fordított német költések rendkívül koncentráltak: többnyire csak a legnagyobb német vállalatok fektetnek kutatás-fejlesztésbe, miközben a legtöbb kis- és közepes méretű cég gyakorlatilag semmit.
Az egyenlőtlenségek csökkentéséhez Németországban innovációra van a legnagyobb szükség, hogy növelni lehessen a munkaerő termelékenységét. Ennek érdekében ösztönözni kell a kis- és közepes méretű vállalatok befektetéseit, mindenekelőtt pedig a nagyobb versenyt a szektorban. Emellett elengedhetetlen, hogy az ország egyre inkább elavult autóiparában felgyorsítsák az átállást az új technológiákra.

Világtrend – új eszmék, új kihívások, új megoldások.
Az Egyensúly Intézet
szemléje a világsajtó legérdekesebb híreiből,
az innováció, a gazdaság és a nemzetközi politika legfontosabb hosszú távú trendjeiről. Hogy
a médiazaj ne nyomja el az igazán fontos híreket.
ajánló
Megjelent az Egyensúly Intézet levegőtisztaságról szóló szakpolitikai anyaga
„Hogyan mentsük meg 13 ezer magyar életét?” Ezzel a kérdéssel indul az Egyensúly Intézet első...
Tovább erősödik az Egyensúly Intézet
Egyensúly Csoport néven cégcsoportként folytatja működését az Egyensúly Intézet, a Future Forum...
Megjelent az Egyensúly Intézet Megatrend Indexe
Több mint egy éves kutatómunka eredményeként elkészült a „Megatrend Index”.A Megatrend Index...
E-könyvben is kapható a Magyarország 2030
Már nem csak nyomtatott példányban elérhető a Magyarország 2030 kötet. Már e-könyvben is kapható...
Sedláček és Szvetelszky adott elő az Egyensúly Intézet konferenciáján
Az Egyensúly Intézet Future Forum Danubia rendezvénysorozatának második szakmai beszélgetését...
Fukuyama és Stumpf az Egyensúly Intézet első konferenciáján
Az Egyensúly Intézet 2020. október 13-án Francis Fukuyama-t, a Stanford Egyetem professzorát és...