A német cégek recesszióra számítanak a kereslet csökkenése miatt
Az ipari termelés visszaesése aggodalomra ad okot
Németországban több ipari vállalat előrejelzése szerint is csökkenni fog a termelés, ami recesszióval fenyegeti Európa legnagyobb gazdaságát – írja a Bloomberg. Az IHS Markit által kiadott beszerzési menedzseri index is azt igazolja, hogy 2019 második negyedévében visszaesett a német gazdaság. Ez elsősorban a növekvő világkereskedelmi feszültségeknek, az autóipar alacsony teljesítményének és a kínai kereslet csökkenésének tudható be.
Az Európai Központi Bank már hozzálátott, hogy monetáris eszközökkel élénkítse a gazdaságot: a következő, három hét múlva esedékes ülésükön várhatóan a kamatlábak csökkentését fogják bejelenteni. Mindeközben a német kormány egyelőre csak tétova lépéseket tett a probléma megoldása felé: egy fiskális élénkítő program keretében próbálják stimulálni a gazdasági növekedést. Szakértők szerint viszont jóval határozottabb kormányzati reakcióra lenne szükség, különben az általános stagnálás csak súlyosabb lesz.
Az ország összesített beszerzési menedzseri indexe váratlanul 50,9-ről 51,4-re emelkedett, de ha csak az ipart vesszük figyelembe, az erre vonatkozó mutató már sorozatban a hetedik hónapja folyamatosan csökken, a munkaügyi hátralékok mértéke pedig mind az összesített, mind az ipari szektorban már a tizedik hónapja emelkedik. Az iparban folyamatosan lassul az új munkaerő felvétele is, míg a foglalkoztatottak száma a hét éve mért legnagyobb ütemben csökken.
A Bloomberg közgazdászai sem túl bizakodók a német gazdaság kilátásait illetően. Szerintük a javuló beszerzési menedzseri index jó jel, azonban fennáll a veszélye annak, hogy a közeljövőben újabb csapás fogja érni a gazdaságot. Komoly problémák származhatnak például abból, ha az Egyesült Államok megemeli az autóexportra kiszabott vámokat, vagy ha az ipar gyengélkedése a szolgáltatási szektorra is átterjed.
Optimizmusra ad okot ugyanakkor, hogy az összesített adatok alapján Franciaország és az euróövezet is a várnál jobban teljesített, ráadásul az euró is erősödött. A német államkötvények értéke csökkent, de a tízéves lejáratú kötvények hozamai még mindig negatív kamatozásúak. Az IHS Markit szakértője szerint összességében a német gazdaság továbbra is kétsebességes marad: a szolgáltatási szektor töretlen növekedése egyelőre épphogy kompenzálni tudja az ipar romló teljesítményét, de emellett is valószínűsíthető, hogy a német GDP a harmadik negyedévben is csökkenni fog.

Világtrend – új eszmék, új kihívások, új megoldások.
Az Egyensúly Intézet
szemléje a világsajtó legérdekesebb híreiből,
az innováció, a gazdaság és a nemzetközi politika legfontosabb hosszú távú trendjeiről. Hogy
a médiazaj ne nyomja el az igazán fontos híreket.
ajánló
Megjelent az Egyensúly Intézet levegőtisztaságról szóló szakpolitikai anyaga
„Hogyan mentsük meg 13 ezer magyar életét?” Ezzel a kérdéssel indul az Egyensúly Intézet első...
Tovább erősödik az Egyensúly Intézet
Egyensúly Csoport néven cégcsoportként folytatja működését az Egyensúly Intézet, a Future Forum...
Megjelent az Egyensúly Intézet Megatrend Indexe
Több mint egy éves kutatómunka eredményeként elkészült a „Megatrend Index”. A Megatrend Index...
E-könyvben is kapható a Magyarország 2030
Már nem csak nyomtatott példányban elérhető a Magyarország 2030 kötet. Már e-könyvben is kapható...
Sedláček és Szvetelszky adott elő az Egyensúly Intézet konferenciáján
Az Egyensúly Intézet Future Forum Danubia rendezvénysorozatának második szakmai beszélgetését...
Fukuyama és Stumpf az Egyensúly Intézet első konferenciáján
Az Egyensúly Intézet 2020. október 13-án Francis Fukuyama-t, a Stanford Egyetem professzorát és...